Devátý rok své cesty důvěra lidí v bitcoiny roste exponenciálním tempem a oslovuje nové publikum. Hackerské peníze, jak se tomu říkalo na začátku, již nejsou jen pro hackery.

Bitcoin byl jedním z největších technologických skoků od vzniku internetu, oslavoval novou éru digitálních peněz, narušoval průmyslová odvětví a finanční instituce a zaváděl nové sociální paradigma, kde transparentnost a důvěra jsou výchozí hodnotou.

Revoluce ve finančních službách

Německý filozof Schopenhauer měl pravdu, když řekl, že veškerá pravda prochází třemi fázemi – nejprve je zesměšňována, pak je násilně proti, až je nakonec přijata jako samozřejmost. Příklad bitcoinu.

V roce 2010, kdy většina světa poprvé slyšela o bitcoinech, byli renomovaní odborníci na finance a ekonomiku skeptičtí ohledně složitého matematického algoritmu digitální měny, pochybného původu a neznámého tvůrce.

Rychle vpřed šest let, přední banky a finanční instituce nalévají investice do milionů dolarů na výzkum. Ve snaze využít sílu blockchainu, protokolu, který umožňuje bitcoiny a další kryptoměny, hlavní hráči jako Santander a JP Morgan dali tiché potvrzení skutečnosti, že bitcoin je cenný.

Co je technologie Blockchain? Podrobný průvodce, kterému nikdo nerozumí

Pokud banky přijmou transakce založené na blockchainu a oficiálně přijmou bitcoin jako měnu, udělají lidstvu obrovskou laskavost. Vzhledem k aktuálním dobám bankovních transakcí až pět dní, nemluvě o enormních poplatcích ve srovnání s jakoukoli transakcí s kryptoměnou, by blockchainové platby byly okamžité a levnější.

Alternativní uchovávání hodnoty v boji proti inflaci a hospodářským otřesům

Lze namítnout, že bitcoin jako uchovávatel hodnoty může být dokonce lepší než některé národní měny, zejména v zemích, kde je místní ekonomika turbulentní, jako je tomu u některých Latinskoameričan země, kde dnes může mít $ 1 jen 50 centů následujícího dne.

Ano! Na bitcoinu by vám mělo záležet: Zde je důvod

Další výhodou bitcoinů je zabudovaný deflační mechanismus dosažený pevně zakódovaným limitem 21 milionů bitcoinů, který kdy bude existovat. Způsob, jakým fungují naše tradiční ekonomické systémy založené na dluhu, je inflace téměř nedílnou součástí koncepce. Jinými slovy, dnešní kupní síla vašeho dolaru je téměř zaručena nižší za rok nebo za deset let.

Naopak, bitcoiny záměrně budou neustále zvyšovat hodnotu, protože měna bude všeobecně přijímána až do okamžiku vydání posledního bitcoinu, což je proces, který je řízen mechanismem zvaným poloviční. Rozdělení na polovinu zajišťuje, že cena, kterou těžaři získají za každý bitcoin, který vytěží, se v pravidelných intervalech sníží na polovinu, než budou vytěženy všechny bitcoiny, což se předpokládá kolem 7. května 2140.

Navzdory volatilitě posledních let byl bitcoin relativně stabilní a jeho hodnota rostla. Z investičního hlediska jste možná byli bezpečnější investovat do digitální měny na rozdíl od tradičnějších komodit, jako je stříbro, které ve skutečnosti za posledních pět let ztratily téměř 40% své hodnoty.

Sociálně-kulturní renesance

Když byl v roce 2008 vydán dokument o bitcoinech, upoutal pozornost programátorů a hackerů, kteří jej ctili jako opravdové mistrovské dílo v kryptografii a počítačové vědě. To rozpoutalo vlnu dalších kryptoměn známých také jako alt-coins a vytvořila se celá nová komunita počítačových odborníků, kteří byli inspirováni ke sdílení ducha průzkumu a experimentování, které vedly k zahájení první vlny využívající technologii bitcoin blockchain.

bitcoin umožňuje komukoli na světě s připojením k internetu odesílat a přijímat peníze bez důvěry – nebo bez povolení – od třetích stran. Síť bitcoinů je decentralizovaná, což znamená, že platformu nekontroluje žádná společnost ani vláda. Ve spojení s decentralizovanými trhy, jako je OpenBazaar, to znamená, že uživatelé bitcoinů se mohou zapojit do obchodování, aniž by jejich transakce prováděly třetí strany. – Sam Patterson: spoluzakladatel,  OpenBazaar

Koncept decentralizované účetní knihy, který zavedly bitcoiny, se navíc vztahuje na mnoho průmyslových odvětví mimo finance. Mnoho vývojářů věří, že blockchain se stane hlavním médiem pro ukládání dat pro úřady v budoucnu, kdy bude prostřednictvím technologie zaručena pravost rodných listů, manželských dohod a vzdělávacích diplomů. Používání bitcoinů pro každodenní transakce je aktem podpory inovací.

Masové přijetí bitcoinů v konečném důsledku nebude znamenat pouze finanční a technologickou revoluci. bitcoin není jen měna nebo protokol. bitcoin je vrcholnou ukázkou důvěry v matematiku a dokonale ztělesňuje měnící se dobu, ve které žijeme. Narušení peněžního prostoru narušuje také naše kulturní, sociální a politické systémy.

Finance a politika byly v průběhu historie úzce propojeny a uznání bitcoinu jako oficiální měny bude mít velký dopad na světové vlády, politické strany a správní instituce, které budou muset upravit právní předpisy tak, aby odpovídaly novému paradigmatu. To nepochybně povede k větší transparentnosti vlád a zabrání korupčním praktikám.

Snížení lidského faktoru v nabídce peněz a institucionální zapojení do distribuce peněz na minimum je důležitým krokem vpřed pro naši společnost a doufejme, že budeme svědky rozsáhlé ekonomické reformy ve snaze vyřešit inherentní problémy s papírovými penězi. V tomto ohledu byl bitcoin chybějícím kouskem skládačky.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me