Sia ir uz blockchain balstīta mākoņu platforma, kuras mērķis ir sniegt risinājumu decentralizētai glabāšanai. Vienaudži Sia tīklā var viens no otra iznomāt cietā diska vietu glabāšanai, nevis īrēt to no centralizēta pakalpojumu sniedzēja. Šī decentralizētā pieeja ne tikai padara Sia drošāku, bet arī krasi samazina arī kopējās izmaksas. Vienkārši sakot, ja jūsu cietajā diskā ir neizmantota vieta, tad to varēsiet īrēt Sia un nopelnīt no tā Siacoins (SC) formā.

Kas ir siacoin?

Siacoin logotips

Sia vēsture: Siacoin un Siafunds

Abi žetoni – Siacoin un Siafund

Sia izmanto divu marķieru sistēmu – Siacoin un Siafunds. Siacoin ir galvenais lietderības marķieris. Šis ir pašreizējais Siacoins momentuzņēmums:

Siacoin Token sistēmas diagramma

Siacoins kopējam krājumam nav ierobežojumu, un tie visi ir jāizrok. Atlīdzība par pirmo iegūto bloku bija 300 000 siacoīnu, kas laika gaitā samazināsies, līdz tas sasniegs 30 000 SC blokā.

Otrais marķieris ekosistēmā ir Siafunds (SF). Pastāv 10 000 SF, un tie visi ir sagatavoti. Šīs monētas ir izplatītas kā tādas:

 • Sia mātesuzņēmumam Nebulous Inc. pieder 8835 no šiem Siafundiem.
 • Atlikušie Siafundi tika pārdoti kolektīvajā fondā, kas palīdzēja finansēt Sia agrīno attīstību. Savas pūļa finansēšanas kampaņas laikā Sia piesaistīja naudu, pārdodot “Sianotes” NXT platformā, kas vēlāk tika apmainīta pret Siafunds. Pēc kolektīvās finansēšanas Sia piesaistīja vēl 1,65 miljonus ASV dolāru, izmantojot riska kapitālistu finansējumu un dotācijas. Ievērojamie riska kapitāla uzņēmumi, kas ir ieguldījuši, ir: Procyon Ventures, Fenbushi Capital, eņģeļu investors Xiaolai Li un Džeimsa Pallotas ieguldījumu uzņēmums Raptor Group.

Siafunds galvenais mērķis ir nodrošināt veidu, kā finansēt Sia attīstību, un tam nav jābūt atkarīgam no ārējiem ziedojumiem vai. 

Kad uzglabāšanas līgums ir oficiāli noslēgts starp nomnieku un Sia uzņēmēju, darījums tiek pabeigts. Sia mezgli tagad aprēķinās, cik liela daļa no līgumā esošās naudas pieder saimniekam un cik – īrniekam. 3,9% no kopējās līgumā esošās naudas tiks sadalīti starp visiem 10 000 Siafundiem blokķēdē. 

Piem. ja līgumā ir 500 SC no īrētāja un 500 SC no uzņēmēja, tad 3,9% no kopējās summas (39 SC) tiks piešķirti visiem Siafundiem. Tātad šajā gadījumā par 1 turēto SF tiks apbalvoti 0,0039 SC.

Siacoin vēsture

Sia radošie spēki ir Deivids Voriks un Luke Champine no Nebulous Inc, VC finansēts jaunuzņēmums Bostonā. Sākotnējās Sia idejas sēklas tika stādītas vietnē HackMIT 2013. Ideja bija vienkārša – kas notiktu, ja jūs varētu atbrīvot neizmantotās glabāšanas vietas cietajos diskos visā pasaulē un apvienot to globālā decentralizētā mākoņu glabāšanas platformā? Koncepcija saņēma daudz pozitīvu atsauksmju, un Vorick un Champine izvēlējās turpināt darbu pilnu slodzi.

Pirms izpētīsim, kā šāda platforma faktiski darbojas, apskatīsim tradicionālās un centralizētās mākoņkrātuves problēmas.

Centralizētas mākoņkrātuves problēmas

Vispirms atbrīvosimies no acīm redzamā. Tādi uzņēmumi kā Dropbox, Apple un Google ir pārveidojuši uzņēmuma darbību, pateicoties savam mākoņkrātuves pakalpojumam. Trešo pušu mākoņkrātuve ir apmierinājusi ne tikai pieaugošo pieprasījumu pēc papildu krātuves, bet arī uzņēmumiem ir izdevies ietaupīt tūkstošiem dolāru IT ieguldījumos. Diemžēl, neskatoties uz acīmredzamajiem komunālajiem pakalpojumiem, viņi cieš no daudzām problēmām.

# 1 Pārvaldīt datus

Lielākā trešo personu mākoņkrātuves pakalpojumu problēma ir tā, ka uzņēmums nodod viņu datus trešajai pusei pakalpojumu glabāšanai. Tā kā dati ir ārpus uzņēmuma kontroles, datu konfidencialitātes iestatījumi arī nav viņu kontrolē. Tā kā lietotāji parasti dublē savus datus reāllaikā, viņi var nejauši atteikties no kontroles ar datiem, kurus vispirms negribēja kopīgot.

# 2 Datorurķēšanas riski

Tā kā visi dati tiek glabāti trešās puses centralizētā serverī, tie ir pakļauti hakeru uzbrukumiem. Tas nav tikai daži nejauši pieņēmumi, trešo pušu serveri ir atkārtoti uzlauzti, lai iegūtu slepenu un privātu informāciju. Apskatīsim divus visbēdīgākos datu uzlaušanas gadījumus.

 • 2017. gada septembrī vairāk nekā 145 miljoniem amerikāņu uzlaušanas dēļ tika nozagti viņu personas dati, tostarp sociālā nodrošinājuma un autovadītāja apliecības numuri. Mērķis bija Equifax kredītreģistrācijas uzņēmums. Skarto amerikāņu milzīgais mērogs bija satriecošs. Daudzi no skartajiem cilvēkiem pat nebija pierakstījušies kredītu uzraudzības dienestā.
 • Apple iCloud tika uzlauzts 2014. gada 21. augustā, kas ir bēdīgi slavens ar nosaukumu “The Fappening”. Datorurķēšanas laikā vairākām slavenībām, galvenokārt sievietēm, tika uzlauzti viņu privātie attēli. Lielākā daļa šo attēlu saturēja kailumu un tika ievietoti 4Chan, Imgur un Reddit. Izmeklētāji vēlāk uzzināja, ka piekļuve fotogrāfijām tika iegūta, izmantojot šķēpu pikšķerēšanas uzbrukumus.

Lai gan būs nepareizi apsūdzēt šo uzbrukumu centralizāciju, patiesībā šie uzbrukumi notika tikai tāpēc, ka visi dati tika glabāti vienā centrālā vietā. Šī viena nemainīgā atrašanās vieta kļuva par vienu atteices punktu (SPOF). Ja SPOF tiek pārkāpts, tas rada viļņveidīgu efektu, kas apdraud visu sistēmu.

3. datu nepareiza pārvaldība

Facebook Cambridge Analytica kļūme ir labākais piemērs tam, kā trešā puse nepareizi pārvalda klienta datus. Kembridžas universitātes datu zinātnieks Aleksandrs Kogans izstrādāja lietotni ar nosaukumu “Šī ir tava digitālā dzīve” un pēc tam to piegādāja Cambridge Analytica. Savukārt viņi to izmantoja, lai aptaujātu Facebook lietotājus akadēmisko pētījumu nolūkos. Tomēr Facebook dizains ļāva lietotnei ne tikai apkopot lietotāju personisko informāciju, bet arī visus viņu savienojumus. Tādēļ Cambridge Analytica varēja piekļūt satriecošu 87 miljonu Facebook lietotāju personas datiem, no kuriem 70,6 miljoni bija no Amerikas Savienotajām Valstīm.

Pēc Facebook domām, nozagtā informācija ietvēra “publisko profilu, lapu patika, dzimšanas dienu un pašreizējo pilsētu”. Daži lietotāji pat deva viņiem atļauju piekļūt savai ziņu plūsmai, laika skalai un ziņojumiem. Viņu galu galā iegūtie dati bija tik detalizēti, ka viņi spēja:

 • Izveidojiet datu subjektu psihogrāfiskos profilus.
 • Izveidotie profili bija pietiekami detalizēti, lai ieteiktu, kāda veida reklāma būtu visnoderīgākā, lai pārliecinātu konkrētu personu noteiktā vietā uz kādu politisku notikumu.

Politiķi samaksāja Cambridge Analytica par to, ka tā izmantoja datu pārkāpuma informāciju, lai ietekmētu dažādus politiskus notikumus.

Citā bēdīgi slavenā gadījumā mediju analīzes uzņēmums “Deep Roots Analytics” izmantoja Amazon mākoņu serveri, lai gandrīz divas nedēļas glabātu informāciju par aptuveni 61% ASV iedzīvotāju bez paroles aizsardzības. Šī informācija ietvēra vārdus, e – pasta un mājas adreses, tālruņa numurus, vēlētāja ID utt.

# 4 Ņemiet līdzi savu ierīci

Vēl viena patiesa mākoņkrātuves problēma ir BYOD problēma jeb Bring Your Own Device. Daudzi uzņēmumi tagad ir mudinājuši darbiniekus darbam iegūt savas ierīces. Iemesls, kāpēc viņi to atļauj, ir šāds:

 • Darbinieki dod priekšroku ierīcei, pie kuras viņi ir vairāk pieraduši.
 • Darbinieku klēpjdatoru specifikācijas parasti ir labākas nekā uzņēmuma sniegtās.
 • Tas ietaupa darbiniekiem daudz naudas, kas viņiem būtu bijis jāiztērē, lai iegādātos IT aprīkojumu.

Kā jūs, iespējams, jau esat nojautis, BYOD ir ievērojami drošības riski. Darba devēji var pazaudēt vai ļaunprātīgi izmantot savas ierīces, kas vēlreiz apdraud klienta privātumu. Turklāt, ja tomēr notiek datu pārkāpums, tad ir diezgan grūti izsekot visām darbinieku ierīcēm un atklāt atteices punktu.

Sia Blockchain

Sia mērķis ir ieviest decentralizāciju mākoņu glabāšanas telpā, izmantojot blokķēdes tehnoloģiju. Sia vīzija ir izveidot krātuves serveri, kuru nevadīs centralizēta iestāde, un tāpēc tam nebūs neviena kļūmes punkta. Kopā ar vadības decentralizāciju Sia plāno izveidot platformu, kurā būs neiespējami ļaunprātīgi izmantot mākoņa datus.

Pirms mēs padziļinātāk, apskatīsim, kas ir blokķēde.

Kas ir Blockchain?

Kas ir siacoin? Pilnīga ekspertu rokasgrāmata - Blockgeeks

Attēlu kredīts: Lisk

Blokķēde visvienkāršāk sakot ir laika zīmoga nemainīga datu ieraksta sērija, kuru pārvalda datoru kopa, kas nepieder nevienai vienībai. Katrs no šiem datu blokiem (t.i., bloks) ir nodrošināts un saistīts viens ar otru, izmantojot kriptogrāfijas principus (t.i. ķēdi). Šīs ir trīs galvenās blokķēdes īpašības:

 • Nemainīgums: Nemainīgums nozīmē, ka to nevar mainīt. Nekādus datus, kurus ievietojat blokķēdē, nevar mainīt. Tas notiek tāpēc, ka tiek ieviestas kriptogrāfiskās jaukšanas funkcijas.
 • Caurspīdīgums: Visi dati, kurus ievietojat blokķēdē, būs redzami visiem, kas ir tā tīkla dalībnieki.
 • Decentralizācija: Decentralizācijas ideja ir pats galvenais bloku ķēdes tehnoloģijā. Ko tas nozīmē, ka visi dati, kas tiek glabāti blokķēdē, nepieder vienai centralizētai vienībai, bet ar tiem dalās visi, kas ir daļa no šī blokķēdes tīkla. Blokķēdi mitina vienādranga tīkls, kurā katram mezglam ir tāda pati jauda un nozīme kā otram. Šie mezgli saglabā blokķēdes kopiju, kas tiek pastāvīgi atjaunināta. Tas nodrošina, ka visi mezgli kontrolē datus blokķēdē, padarot to decentralizētu.

Kā Sia Blockchain veicina decentralizāciju

# 1 Drošība

Sia platforma sadalīs lietotāju failus un izplatīs tos vairākos viņu tīkla mezglos. Tā kā dati tiek šifrēti un pieejami tikai ar lietotāja rīcībā esošo privāto atslēgu, nejaušs mezgls varēs piekļūt jebkuram no tiem. Tomēr, ja mezgls kaut kā izdosies noskaidrot privāto atslēgu, viņiem būs piekļuve tikai daļai faila, kas nebūs noderīgi.

Kā jau iepriekš minēts, failu izplatīšana starp vairākiem mezgliem arī mazinās ievainojamību, jo vairs nebūs viena kļūmes punkta.

# 2 Ātrāka apstrāde

Vēl viena centralizēta servera vai centralizēta informācijas avota problēma ir tā, ka klienta ģeogrāfiskā atrašanās vieta ļoti ietekmē tā apstrādes ātrumu. Kad jūs kā lietotājs vēlaties nosūtīt vaicājumu serverim, jūsu informācijas paketes rikošetēs un pārsūtīs caur šiem dažādajiem interneta pakalpojumu sniedzējiem, pirms tās sasniedz serveri, un otrādi.

Kas ir siacoin? Pilnīga ekspertu rokasgrāmata - Blockgeeks

Attēlu kredīts: YouTube

Kā jūs varat iedomāties, nosūtītā informācijas pakete patiesībā neizvēlas optimālākos maršrutus. Tas ir ne tikai ārkārtīgi laikietilpīgi, bet, ja kāds no interneta pakalpojumu sniedzējiem nedarbojas, kāda iemesla dēļ tas var izraisīt arī jūsu datu paketes nepareizu izvietošanu.

Tomēr, ja jums ir decentralizēta sistēma, kas ir ģeogrāfiski izplatīta visā pasaulē, satura piegāde un vaicājumu precizēšana būs daudz ātrāka.

Kas ir siacoin? Pilnīga ekspertu rokasgrāmata - Blockgeeks

Attēlu kredīts: Vikipēdija

# 3 Lētāka alternatīva

Cits jautājums, kas nomoka centrālās uzglabāšanas sistēmu, ir izmaksas. Šīm iekārtām nepieciešama augstas kvalitātes apkope un pilna laika personāls, kas mēdz paaugstināt cenu. Decentralizētā sistēmā nekas no tā nav vajadzīgs, jo mezgli rūpējas par sevi. Tas vien padara tos par lētāku alternatīvu.

Kā darbojas Sia P2P atmiņa?

Sia ekosistēmā ir divi galvenie komponenti – īrētāji un saimnieki. Nomnieki var samaksāt saimniekiem Siacoinā, lai nomātu uzglabāšanas jaudu. Viņi arī var brīvi noteikt uzglabāšanas maksu tieši no saimniekiem.

Tā kā saimniekiem ir tik svarīga loma tīklā, viņiem ir brīvība:

 • Veiciniet viņu uzglabāšanas resursus un viņu sniegto pakalpojumu kvalitāti.
 • Ir tiesības atteikt īres krātuvi konkrētam klientam, ja viņš uzskata, ka dati ir pārāk sensitīvi, etniski nepieņemami vai nelikumīgi.

Savukārt īrniekiem ir tiesības:

 • Aizsargājiet mušas, tās sadalot un kopējot starp dažādiem saimniekiem. Tas palīdzēs nodrošināt faila drošību.
 • Maksājiet saimniekiem vairāk nekā prasītā maksa, lai nodrošinātu preferenciālu režīmu, piemēram, lielāku augšupielādes ātrumu un krātuves pieprasījumu apmierināšanu.

Labi, tāpēc tagad apskatīsim, kā glabāšanas procedūra faktiski darbojas, saprotot failu līgumus.

Kas ir failu līgumi?

Sia funkcionalitātes pamatā ir File Contracts, kas ir Sia viedo līgumu versija. Šie līgumi ļauj īrētājiem un saimniekiem tieši sadarboties, ievērojot dažus iepriekš noteiktus un precīzi noteiktus noteikumu kopumus. Visi viedie līgumi darbojas, izmantojot loģiku IF-THEN, kas nozīmē, ka paziņojumu var izpildīt tikai tad, ja paziņojums pirms tā tika izpildīts līdz tā pabeigšanai.

Lietu līgumu veidošana

 • Nomnieks nosaka piemaksu, kas ir iepriekš apmaksāta Siacoins summa, kas finansēs uzglabāšanas un joslas platuma prasības līguma darbības laikā. Noklusējuma līguma ilgums ir 13 nedēļas.
 • Pēc tam pabalsts tiks ieslēgts makā, un klienta programmatūra nekavējoties paņems 50 īrniekam optimālākos saimniekus atbilstoši viņu vērtējumam.
 • Saimnieks kā labas ticības žestu ieslēdz dažus Siacoins ķīlā. Nodrošinājuma lielumu resursdators nosaka manuāli. Augstāks nodrošinājums nodrošina augstāku punktu skaitu uzņēmēja atlases procesā.
 • Lietas līgumu paraksta nomnieks un 50 saimnieki, un to iesniedz blokķēdē.
 • Kā paskaidrots iepriekš, 3,9% no kopējās līgumā ieskaitītās naudas tiek samaksāti kā maksa Siafunds turētājiem.

Failu augšupielāde un lejupielāde

Kamēr līdzekļi paliek pabalstā, nomnieki var augšupielādēt un lejupielādēt savus failus tik reižu, cik vēlas. Pašreizējie līgumi neietekmēs, ja resursdators nolems mainīt cenu noteikšanu darbības vidū. Attiecībā uz datu pārsūtīšanu:

 • Darīts tiešā savienojumā starp īrnieku un saimniekiem.
 • Dati tiek šifrēti ar Twofish algoritmu un tiek glabāti ar redundances algoritmu Reed-Solomon starp saimniekiem. 

Glabāšanas pierādījums

Lai pasargātu īrniekus no ļaunprātīgiem saimniekiem, Sia izmanto glabāšanas pierādījumus. Lai saņemtu maksājumu, resursdatoram ir jāiesniedz tīklam vairāki pierādījumi noteiktā laika posmā. Ja resursdators noteiktajā laika posmā neiesniedz šo pierādījumu, pareizais maksājums tiek nosūtīts uz nokavēto pierādījumu adresi, līdz tiek iesniegts pierādījums. Saimniekiem jāturpina sūtīt pierādījumi, lai pierādītu, ka:

 • Viņi ir tiešsaistē.
 • Viņi pareizi saglabā visus datus.

Saimnieks saņem sodu, ja viņš ir nolaidīgs, un līgums var tikt pilnībā izbeigts, ja viņš nokavē pārāk daudz laika. No otras puses, ja resursdators veiksmīgi uzrāda uzglabāšanas apliecinājumu, līgumā maksājums tiek piešķirts uz derīgu apliecinājuma adresi.

Lietas līgumu izbeigšana

Lietas līgums var tikt izbeigts vairāku iemeslu dēļ:

 • Nomniekam neizdevās augšupielādēt savu failu: Šajā gadījumā īrnieks atgūst pabalstu, bet maksā maksu gan par pabalstu, gan nodrošinājumu. Saimnieks atgūst pilnu nodrošinājumu.
 • Faili tika augšupielādēti, un resursdators sasniedza nepieciešamo mērķa laiku: īrētājs saņems neizmantoto pabalsta daļu un maksās gan pabalstam, gan nodrošinājumam atbilstošās maksas. Saimnieks saņems samaksu par saviem pakalpojumiem, pilnu nodrošinājumu un viņam nebūs jāmaksā nekādas maksas.
 • Nomnieks augšupielādēja failus, taču resursdators nesasniedza mērķa darbspējas laiku: resursdators zaudēs nodrošinājumu un nesaņems maksājumus par saviem pakalpojumiem. Viņiem būs jāmaksā arī nodevas, kas atbilst viņu nodrošinājumam.
 • Nomniekam neizdodas automātiski atjaunot: ja nomnieks ir iespējojis automātisku līgumu atjaunošanu, tas tiks atjaunots kādu laiku pirms tā termiņa beigām. Tomēr īrniekam iepriekš jāpieslēdzas tiešsaistē, lai atjaunotu līgumus.

Siacoīna ieguve

Siacoin izmanto pierādījumu par darbu vienprātības mehānismu, kas nozīmē, ka viņiem ir kalnrači, kuri monētu izrakšanai izmanto ASIC. 2017. gada vidū līdzdibinātājs un vadošais izstrādātājs Deivids Voriks paziņoja, ka uzņēmums Sia, Nebulous, dibinās meitasuzņēmumu Obelisk, lai ražotu ASIC tieši Sia. Kopienas locekļi iepriekš pasūtīja kalnračus un ieguldīja miljoniem dolāru, lai finansētu pūles.

Tomēr aptuveni tajā pašā laikā ASIC ražošanas giganti Bitmain un Innosilicon arī sāka attīstīt Sia ASIC. Tas nebija piemērots Sia kopienai, jo daudzi pieprasīja cietu dakšiņu, lai novērstu kalnrūpniecības monopolizāciju ar Bitmain. Kaut arī daudzi iebilda pret cieto dakšiņu, Sia galveno izstrādātāju pārstāvji galu galā nolēma iet uz priekšu ar cieto dakšiņu.

Cietā dakša tika plānota 2018. gada 31. oktobrī ar nolūku mūrēt Innosilicon un Bitmain kalnračus. Protokolā drīkst darboties tikai Obeliska aprīkojums, piešķirot tiem ASIC monopolu. Saskaņā ar Voricku cietā dakša galvenie iemesli bija:

 • Sabiedrības pesimisms pret Bitmain
 • Innosilicon dominēšana, kas kontrolēja 37,5% no Sia ieguves jaukšanas līmeņa.

Kaut arī daudzi sabiedrības locekļi bija apmierināti ar rezultātu, bija dažas atšķirīgas balsis, it īpaši tās, kuras bija daudz ieguldījušas Innosilicon. Viņi nolēma turpināt izmantot veco Sia ķēdi, saucot to par SiaClassic. Attiecībā uz to Vorick teica:

“[SiaClassic] ir ļoti zems sabiedrības atbalsts. Viņi saka, ka tomēr tic vīzijai un ka vēlas būt sadarbības attiecības ar galveno ķēdi. Ja SiaClassic patiešām saņem atbalstu, mēs esam priecīgi iesaistīt viņus sadarbībā. Bet līdz šim mēs esam redzējuši maz pierādījumu par faktisko atbalstu ārpus SiaClassic darbiniekiem. ”

SiaClassic fonds pastāstīja CoinDesk: 

Mēs ļoti cienām Siacoin pamatprincipus un cilvēkus, kuri tos atbalsta jau no paša sākuma. Mēs esam vērsti uz nākotni. Mēs priecājamies par mūsu izveidoto komandu un ceram uz sadarbību ar SiaClassic kopienu, lai šo projektu virzītu uz nākamo līmeni. ”

Kopumā Voriks uzskata, ka dakša bija veiksmīga, lēšot, ka kopienas locekļi veido 87% no tīkla skaitļošanas jaudas: “Hashrate ir daudz decentralizētāks nekā pirms dakšas.” 

Siacoin: Secinājums

Sia atrisina ļoti reālu problēmu, kurai steidzami vajadzēja decentralizētu risinājumu. Tagad, kad viss cietā dakša ir aiz muguras, Sia komanda var pilnībā koncentrēties uz sava produkta jauninājumiem un pilnveidošanu. Projekts ir balstīts uz stabilu tokenomiku un principiem, un to gaida gaiša nākotne.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me