Navzdory naléhavosti se těžařům bitcoinů nedaří dosáhnout rozhodnutí ohledně debaty o škálování. Může být řešením alternativní mechanismus konsensu?

Debata o škálování bitcoinů

Ačkoli bitcoin debata o škálování se v poslední době stala intenzivnější pár týdnů, je to ten, který trvá roky. Tato rozporuplná debata rozdělila dříve sjednocenou komunitu na různé frakce a byla vadou v reputaci bitcoinu jako globální a apolitické měny.

Pravdou je, že i když někteří zastávají názor, že pravidla konsensu bitcoinů by se nikdy neměla měnit, jedná se o postoj, který neumožňuje bitcoinu růst a přizpůsobovat se měnícímu se světu kolem něj. Změny se však ukázaly jako nesmírně těžké, pokud jde o bitcoiny, přičemž jejich konsenzuální mechanismus je založen pouze na schválení horníka.

K udržení decentralizace kryptoměny je zjevně nutný konsenzus komunity. Projekty jako Ethereum jsou sice ve fázi vývoje, a proto nemají problém získat shodu ohledně aktualizací. Ale i Ethereum mělo problémy, když šlo o kontroverzní DAO refundace hard fork a nakonec se rozdělil na dva samostatné blockchainy.

V bitcoinech mohou hlasovat o důležitých rozhodnutích pouze těžaři, ale těžaři nemusí vždy mít na srdci nejlepší zájmy sítě a mohou jednat pouze podle svých vlastních finančních zájmů. Někteří argumentují, že tomu tak je v případě SegWit, kde oprava tvárné transakce způsobila těžařům starosti s budoucí implementací platebních kanálů, které by od nich odváděly transakční poplatky. Horníci hlasují o jiných řešeních nebo se zdrží hlasování o SegWit, i když by to zlepšilo schopnost transakce sítě.

Tento problém s řízením způsobil, že jiné kryptoměnové projekty hledaly alternativní mechanismy konsensu, které umožňují síti rychle dospět k rozhodnutí ohledně možných aktualizací nebo změn. To je případ Decred (DCR), hybrid kryptoměny PoW / PoS, jehož primárním cílem je vylepšit konsensuální kód bitcoinu.

Decred Blockchain Governance

v Decred, zúčastněné strany (přispěvatelé PoS) mají větší moc. Tím je zajištěno, že mohou efektivně přepsat těžaře, pokud 60% nebo více zúčastněných stran hlasuje proti konkrétnímu bloku vytvořenému horníkem, čímž se tento blok stane neplatným a jeho horník bude z odměny za blokování odstraněn jako pokuta za škodlivé nebo nezodpovědné chování. V tomto scénáři chrání zúčastněné strany své investice ochranou sítě a za to jsou odměněny částí blokové odměny.

To znamená, že rozhodující slovo v tom, co se děje v síti, mají zúčastněné strany. To platí pro aktivaci soft nebo tvrdé vidličky, například.

Aby mohli hlasovat, musí držitelé cenných papírů zakoupit tikety s Decred (DCR), které jsou poté zařazeny do loterie. Těchto pět výherních tiketů má možnost hlasovat o předchozím bloku a odesílat další informace týkající se všech návrhů, o kterých se aktuálně hlasuje. Během procesu výběru loterie mají zúčastněné strany zamčené mince a nemohou s nimi provádět transakce. Průměrná čekací doba je 28 dní.

Ačkoli se tento systém jeví jako příliš komplikovaný, zajišťuje, že se společnosti, jako jsou burzy a poskytovatelé peněženek, nemohou tohoto procesu účastnit a mají nepřiměřené slovo v síti, vzhledem k tomu, že je potřeba přesouvat mince, aby fungovaly.

Proč by zúčastněné strany měly mít větší moc? Zúčastněné strany jsou ty, které jsou nejvíce ovlivněny změnami v síti. Na rozdíl od těžařů PoW jsou jejich finanční zájmy přímo sladěny se zájmy sítě. I když by to mohlo platit i pro těžaře PoW, jejich investice nespočívá v samotné síti, ale spíše v hardwaru, který jim umožňuje těžbu. Tento hardware lze také použít k těžbě jiných kryptoměn.

Za skutečného koncového uživatele lze dále považovat zúčastněné strany. Osoba, pro kterou je systém vytvořen, a v případě decentralizované sítě, jako je kryptoměna, by měl mít konečné slovo koncový uživatel.

V Drecredu jsou blokové odměny rozděleny následujícím způsobem: 60% jde na těžaře PoW, 30% jde na akcionáře přispívající do PoS a 10% jde na rozvojový fond. Před zahájením vývojových prací na možná kontroverzních otázkách bude vývojový tým Decred požadovat vstup od uživatelů předložením rozhodnutí k hlasování. To umožňuje týmu pracovat pouze na aktualizacích, které komunita požaduje.

Zůstal nám systém samofinancování, který je chráněn jak těžařem Proof of Work, tak Proof of Stake a který umožňuje jeho koncovým uživatelům hlasovat o budoucnosti platformy, místo aby slepě důvěřovali horníkům nebo společnostem s velkými hospodářství, aby tak učinily.

Měly by bitcoiny využívat jiný rozhodovací systém, který se podobá systému Decred? Čas ukáže.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me