Obrázek záhlaví volatility

Volatilita měří rozptyl ceny určitého finančního nástroje v určitém časovém období. Běžně je spojován s úrovní rizika nástroje, vysoce volatilní nástroj je považován za rizikový a méně volatilní nástroj za méně rizikový.

Proto je důležité porozumět volatilitě bitcoinů a dalších kryptoměn, pokud hledáte investovat nebo obchodovat v prostoru kryptoměny.

Zde jsou nejdůležitější kroky analýzy volatility bitcoinů na základě našich dat:

 

1. Bitcoin je nejméně volatilní kryptoměna

Bitcoinová týdenní volatilita dosáhla v předchozím roce až 60% ročně (obrázek 1), ale u ostatních párů mincí došlo k ještě větším výkyvům. Bitcoin je rozhodně nejlikvidnější mincí, jeho knihy objednávek ukazují nejhlubší nabídky na prodej a nákup, proto bude mít velký obchod menší dopad na cenu, a tudíž menší kolísání cen. Bitcoin je však stále volatilnější než jakékoli fiatové měnové páry.

Při srovnání obchodování s bitcoiny oproti nekrytým měnám pozorujeme, že BTC versus CNY je nejvíce volatilní trh (obrázek 2). Je to hlavně kvůli dříve nulovým obchodním poplatkům na čínských burzách, které zvýšily objem. 

Obrázek 1: Volatilita většiny obchodovaných měnových párů 

Graf volatility kryptoměny

Obrázek 2: Volatilita BTC oproti nejvíce obchodovaným měnám

Graf volatility bitcoinů

 

2. Vysoká volatilita se nejčastěji kryje s velkým poklesem objemu a ceny

Mohlo by se vám zdát docela intuitivní, že vysoká volatilita se shoduje s velkým objemem a poklesem ceny. Když panikaří na trzích, mohou ceny masivně klesat, což přináší ještě více prodejních objednávek, protože se každý snaží zavřít své pozice. Stále je důležité si povšimnout vztahu těchto tří faktorů a jejich společného pohybu (obrázek 3 a 4).

Pokud vydělíme volatilitu obchodovaným objemem, dostaneme to v průměru, dalších 1 000 BTC obchodování by mělo za následek 0,25% zvýšení volatility. Pokud jde o dopad na cenu, může se jednat o pohyb nahoru nebo dolů, ale ve všech případech se bude cena pohybovat. 

 Obrázek 3: Volatilita a cena BTC_USD

Bitcoinová volatilita a cenový graf 

 Obrázek 4: Volatilita a objem BTC_USD

Bitcoinová volatilita a objemový graf 

3. Cena bitcoinu se pohybuje společně s ostatními cenami kryptoměny

Cena bitcoinů za poslední 1 rok vysoce korelovala s DASH a XMR (obrázek 5), ale nevykazuje žádnou korelaci s ethereem. Můžeme předpokládat, že bitcoinové obchodní aktivity zvyšují objemy i dalších coinů, a mohlo by se stát, že novinové šoky v bitcoinech mohou ovlivnit ceny dalších coinů.

 

Obrázek 5: Cenová korelace většiny obchodovaných mincí vůči USD 

Korelační matice pro kryptoměny 

 

4. S volatilitou bitcoinů lze obchodovat

Volatilita je derivátový produkt podkladového finančního nástroje a lze s ním obchodovat prostřednictvím opcí. Možnosti jsou produkty, které platí, když je splněna určitá cenová podmínka (například když cena podkladového produktu narazí na horní bariéru). 

Možnosti se používají pro spekulace (očekáváte, že cena bitcoinu klesne pod 950 USD a chcete ji obchodovat) nebo zajištění (platíte svým zaměstnancům v bitcoinech, ale vyděláváte v USD, takže chcete nastavit limit konverzního kurzu).

V současné době existuje jen několik míst, kde můžete obchodovat s opcemi na bitcoin. Pokud obchodujete s opcemi, možná jste rozpoznali něco, co se nazývá implikovaná volatilita.

Implikovaná volatilita je parametr vypočítaný (implicitně) z rovnice oceňování opcí (Black-Scholes). Ačkoli se také nazývá volatilita, liší se od volatility, kterou jsme vypočítali výše (od nynějška ji nazýváme realizovaná volatilita).

Je důležité dávat pozor na tento parametr, protože ukazuje sentiment trhu podkladového produktu.

Čím vyšší je implicitní volatilita, tím dražší je call opce. Aktuálně jsou uvedeny možnosti volání BTC_USD s vypršením 31. března 2017 Deribit vykazují průměrnou implikovanou volatilitu 85% na straně nabídky a 130% na straně poptávky (ve srovnání s maximální realizovanou volatilitou 60% loňského roku).

Je běžné vidět prémii za implikovanou volatilitu (ve srovnání s realizovanou volatilitou), protože prodejci opcí nesou riziko nekonečné ztráty.

Obecně platí, že čím likvidnější jsou trhy s deriváty, tím hlubší likvidita je (nebo musí být) podkladovým produktem. Vzhled možností bitcoinu ukazuje, že likvidita bitcoinů vzrostla. 

5. Bitcoin má potenciál vyrovnat se s volatilitou hlavních fiat měn

Bitcoin si v loňském roce ve srovnání s fiat měnami nedělal příliš špatné výsledky. V průměru byly denní výnosy kladné, volatilita byla stále nejvyšší, ale téměř 8% pokles hodnoty GBP se nezdá o moc lepší než 15% pokles BTC.

Tabulka: Měna versus USD statistiky pro rok 2016

Tabulka statistik Fiat vs Bitcoin

  

Průvodce: Jak získat data o volatilitě z CryptoCompare?

Pokud chcete získat údaje pro vlastní analýzu, přečtěte si našeho průvodce tady.  

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me