Ověřování 2. faktorem není pro lidi, kteří se na chvíli zabývají technologickou oblastí, ničím novým. V našem posledním článku v této sérii jsem podrobně vysvětlil, co je 2FA a jak to prospívá.

Také jsem podrobně vysvětlil YubiKey, který nám umožňuje zvýšit bezpečnost 2FA pomocí hardwarového (fyzického) zařízení.

Nejpraktičtější způsob nastavení 2FA je však právě teď pomocí aplikace pro mobilní ověřování s názvem Google Authenticator. Toto je oficiální aplikace Google a dříve byla široce používána pro zabezpečení účtu Gmail a nyní většina z nás používá stejnou technologii k zabezpečení svých účtů na burzách.

V tomto tutoriálu podrobně vysvětlím:

 • Co je aplikace Google Authenticator
 • Jak nastavit 2FA pomocí aplikace Google Authenticator (příklad z Binance)
 • Co se stane s 2FA, pokud ztratíte přístup k telefonu
 • Jak zajistit maximální bezpečnost při nastavování 2FA

A několik dalších tipů, které vám pomohou začít s Google Authenticator a 2FA.

Začínáme s Google Authenticator pro zabezpečení 2FA

Google Authenticator zůstává jednou z nejúčinnějších a nejrychlejších metod pro nastavení dvoufaktorového ověřování na vašich účtech obchodování / směny kryptoměn. Je to bezplatná aplikace a je snadno dostupná v obou Google Play a Obchod s aplikacemi.

První věc, kterou byste měli udělat, je stáhnout si aplikaci Google Authenticator z obchodu s aplikacemi pro svůj mobilní telefon. Nyní vytvořte seznam webových stránek, pro které chcete povolit 2FA.

Moje doporučení je začít zabezpečením vašeho nejdůležitějšího aktiva, kterým je váš e-mailový účet. Zde je několik návrhů:

 • Nastavte 2FA pro svůj účet Google
 • Nastavte 2FA pro svůj účet pro výměnu kryptoměn (Binance, Bittrex, Bitfinex, Gate.io a jakýkoli jiný, který používáte)
 • Bezpečně zálohujte svůj klíč 2FA v zabezpečené aplikaci pro psaní poznámek. Používám funkci poznámek Dashlane. K zálohování můžete použít jakýkoli jiný nebo dokonce papír / pero.

Dobře, pojďme dál a nastavme 2FA pro váš účet.

Kroky k nastavení aplikace Google Authenticator pro povolení 2FA:

Zde je způsob, jak jej nastavit, pokud hledáte spolehlivého partnera 2FA.

Za účelem objasnění celého procesu používám Binance jako příklad k nastavení procesu 2FA. Upozorňujeme, že toto je pouze příklad a můžete vyměnit burzu Binance za tu, kterou používáte. Postup je poměrně standardní a podobný napříč všemi burzami.

1. Přejděte například na Binance.com a přihlaste se ke svému směnnému účtu.

Binance

2. Zadejte své e-mailové ID a heslo a klikněte na Přihlásit.

3. Web vás nyní požádá o dokončení malé hádanky přetažením části z posuvníku. Tím je zajištěno, že jste člověk a ne robot.

Dokončete malou hádanku přetažením kousku

4. Jakmile se nacházíte na domovské stránce webu, umístěte ukazatel myši na ikonu profilu v pravém horním panelu.

binance-homepage-support

5. Klikněte na Účet. Tím se dostanete na stránku s podrobnostmi a nastavením účtu burzy.

binance-account-details

6. Pokud ve vašem účtu není povoleno dvoufaktorové ověřování, web vám automaticky nabídne vyskakovací okno jako doporučení k jeho nastavení.

google-authentication-binance

7. Jak vidíte, existují dva způsoby, jak můžete 2FA povolit – Google Authentication a SMS Authentication. Vyberte typ 2FA, se kterým chcete pokračovat.

Poznámka: Pro větší zabezpečení doporučujeme používat Google Authentication.

8. Pokud se vám toto vyskakovací okno nezobrazí, najdete možnosti umístěné přímo na stránce účtů v pravém panelu.

dvoufaktorové ověřování-binance

9. Před ověřováním Google klikněte na možnost Povolit. Tím se dostanete na stránku, která zobrazuje příslušné kroky, které je třeba dodržet, aby bylo možné ji nastavit.

enable_google-authentication-binance

10. Jak vidíte, prvním krokem je stažení aplikace do smartphonu. Vezměte si smartphone (mám pocit, že vás teď krmím lžící) a přejděte do obchodu Play nebo App Store.

11. Stáhněte si do svého smartphonu aplikaci Google Authenticator a po instalaci ji spusťte.

google_authentication

12. Kliknutím na „Spustit“ nastavíte 2FA pomocí Google Authenticator. Aplikace vás požádá o přidání účtu buď naskenováním čárového kódu, nebo zadáním poskytnutého klíče.

2FA-Google

13. Chcete-li tento krok dokončit, přejděte do svého účtu Binance a klikněte na „Další krok“.

Binance-2fa

14. Nyní uvidíte kód QR spolu s klíčem. Naskenujte tento QR kód pomocí aplikace Google Authenticator ve smartphonu výběrem možnosti „Naskenovat čárový kód“. Případně můžete dokonce zadat zadaný klíč.

Binance 2fa

15. Po naskenování QR kódu nebo schválení klíče nyní uvidíte svůj účet Binance přidaný do seznamu účtů v aplikaci Google Authenticator.

Google-autentizátor

16. Šestimístný kód, který vidíte, je druhým faktorem pro ověřování, který použijete při přihlašování ke svému účtu na burze. Tento kód je také dynamický, protože se kvůli zvýšené bezpečnosti pravidelně mění.

17. Jakmile je nastavení nastaveno, klikněte na svém účtu Binance na „Další krok“.

18. Burza vás nyní požádá, abyste si 16místný klíč zapsali na kousek papíru. Tento klíč musíte uložit někam na bezpečné místo, protože bude užitečný v případě, že ztratíte telefon a potřebujete resetovat Google Authenticator a nastavit jej na novém telefonu.

Binance-2fa-kroky

19. Znovu klikněte na „Další krok“. Nyní budete na poslední stránce Povolit Google Authenticator. Chcete-li povolit ověřování Google, budete muset v aplikaci Google Authenticator zadat svůj klíč (ten, který jste právě uložili v předchozím kroku), přihlašovací heslo a kód 2FA.

binance-2fa-krok za krokem

20. Nyní pokaždé, když se přihlásíte a zadáte svůj e-mail a heslo, vás Binance požádá o zadání ověřovacího kódu Google. Vše, co musíte udělat, je jednoduše spustit v telefonu aplikaci Google Authenticator, do příslušného pole zadat kód, který je tam uveden, a kliknout na Odeslat.

Důležitost uložení vašeho záložního klíče účtu 2FA

Nyní, když víte, jak nastavit ověřování Google, je zásadní pochopit důležitost zachování vašeho záložního klíče 2FA. Téměř v 90% případů, kdy nastavujete 2FA, dostanete záložní klíč (jak jsme viděli výše) a je důležité jej bezpečně uložit. Neukládejte jej do dokumentů Google nebo Gmailu nebo na místo, které lze snadno hacknout.

Když povolíte 2FA na vašem směnném účtu, dostanete klíč. Tento klíč je mimořádně důležitým nástrojem ve vašem arzenálu zabezpečení, protože vám pomůže obnovit účet v případě ztráty nebo odcizení telefonu..

Ujistěte se, že máte kopii takového klíče vždy uloženou někde v bezpečí. V této souvislosti je třeba poznamenat několik důležitých bodů:

 • Tyto klíče jsou zavedeny, aby zlepšily zabezpečení vašeho účtu a snížily pravděpodobnost krádeží identity.
 • Vy nesmí budete moci obnovit svůj účet, pokud ztratíte telefon i tento klíč. To znamená, že celé vaše portfolio kryptoměn skončí na doživotí za mřížemi bez možného přístupu.
 • V případě, že vám výměna umožní získat s týmem podpory lístek k obnovení vašeho účtu, je proces velmi zdlouhavý a jeho zpracování může trvat několik dní. To znamená přinejmenším ztrátu cenných obchodních příležitostí a v nejhorším případě negativní zpětnou vazbu od týmu podpory.
 • Pokud svůj telefon někdy změníte, pomocí tohoto záložního klíče 2FA budete moci svůj 2FA přesunout na nový telefon.

Závěr: Nastavení 2FA pomocí aplikace Google Authenticator

Psaní tohoto tutoriálu mi trvalo více než 3 hodiny a věřím, že je to důležitý kousek pro online zabezpečení kohokoli. Může to trvat jen 2–3krát, než si zvyknete používat aplikaci Authenticator k přihlášení ke svému směnnému a e-mailovému účtu, a vaše zabezpečení se tím zvýší několika záhyby.

Zejména u spousty nových uživatelů (kteří nejsou tak technicky zdatní), kteří se dostanou do tohoto šíleného šílenství, je použití 2FA nutností. Budeme se těšit na vaše zkušenosti s nastavením aplikace Google Authenticator pro váš účet. Také by bylo skvělé, kdybyste tento tutoriál sdíleli s dalšími přáteli, kteří jsou v krypto světě a přesto si neuvědomují riziko hacknutí.

Sdělte mi své zkušenosti a myšlenky v sekci komentáře níže. Uvidíme se v příštím článku.

Zde je několik ručně vybraných článků, které si můžete přečíst dále:

 • Nejlepší bitcoinové burzy na světě pro obchodování s bitcoiny
 • Co je 2FA a jak to funguje?
 • Integrace společnosti Trezor s MetaMask: Vše, co potřebujete vědět
 • Nejlepší kryptoměna & Aplikace pro správu portfolia AltCoins

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me